Dożynki 2022 - FOTORELACJA

Dnia 4 września odbyły się Dożynki Gminne w Pełczycach. Święto Plonów rozpoczęło się mszą św. dziękczynną za tegoroczne plony w kościele parafialnym pw. Narodzenia NMP w Pełczycach. Mszę św. celebrowali proboszczowie z gminy Pełczyce ks. Sebastian Kubiński, ks. Paweł Półtorak, ks. Grzegorz Adamski oraz ks. Wikariusz Michał Barański.

Po mszy wszyscy uczestnicy przeszli korowodem dożynkowym pod Pomnik Niepodległości, gdzie starostowie dożynek Pani Agnieszka Sobkowiak i Pan Wojciech Pasternak oraz delegacja samorządu gminnego złożyli symboliczną wiązankę kwiatów i znicz. Część artystyczna odbyła się na Placu Mickiewicza w Pełczycach. Uroczystość rozpoczęła się obrzędem dożynkowym w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej „INA”.

Po obrzędzie odbył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy w którym wzięli udział: sołectwo Będargowo, sołectwo Boguszyny, sołectwo Jagów, Ośrodek Hodowli Zarodowej Lubiana wykonawca pani Stefania Słowik, Koło Gospodyń Wiejskich „Nadarzynianki” z Nadarzyna, sołectwo Niesporowice, sołectwo Przekolno oraz sołectwo Trzęsacz. Komisja w składzie: Halina Olkiewicz-Fijałkowska – znawca kultury ludowej, artysta, plastyk, Zbigniew Łukaszewski „INA”, oraz Krzysztof Kłosowicz - artysta, malarz, przyznała I miejsce dla miejscowości Będargowo, zaszczytne drugie miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich „Nadarzynianki”  z Nadarzyna, natomiast trzecie miejsce sołectwu Trzęsacz. Nagrody finansowe ufundował samorząd gminny. Zwycięzców oraz wyróżnionych nagrodził Gospodarz Dożynek oraz Starostowie Dożynek. Dodatkową nagrodę finansową za zajęcie I miejsca ufundował Zarząd Powiatu Choszczeńskiego. Po konkursie na scenie pojawiła się gwiazda disco polo zespół PLAYBOYS. By nie przerywać „ludowej nuty” kolejno zaprezentowały się dzieci z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Pełczycach pod instruktarzem Pana Józefa Nowickiego jak również zespoły „SENIORITKI” oraz „NOVA BAND”. Na zakończenie imprezy odbył się koncert dożynkowy pn. „CUDA…WIANKI…, ZŁOTE PRZEBOJE LAT 20. i 30.’’ w wykonaniu zespołu śpiewaków operowych i solistów instrumentalistów Artes Ensemble.

W trakcie imprezy odbyły się animacje dla dzieci w wykonaniu Gupy T z Torunia (najmłodsi mogli bawić się na mega twisterze, byku rodeo, gigantycznych grach planszowych, pokazach baniek mydlanych oraz wielu innych.) Organizatorzy zaprosili również na spotkanie z alpakami Elwisem     i Eddym – Alpaki TO TU.  Nie zabrakło stoisk gastronomicznych, handlowych, z rękodziełem artystycznym, produktami regionalnymi oraz stoisk informacyjno-organizacyjnych.

GALERIA: Autorem zdjęć jest Eryk Wysocki

Autorem zdjęć jest Eryk Wysocki