Dożynki 2021 - FOTORELACJA

Dnia 5 września odbyły się Dożynki Gminne w Pełczycach. Święto Plonów rozpoczęło się mszą św. dziękczynną za tegoroczne plony w kościele parafialnym pw. Narodzenia NMP w Pełczycach. Mszę św. celebrowali proboszczowie z gminy Pełczyce ks. Paweł Półtorak, ks. Grzegorz Adamski oraz ks. wikariusz Maciej Babicki.

Po mszy wszyscy uczestnicy przeszli korowodem dożynkowym pod Pomnik Niepodległości, gdzie starostowie dożynek Pani Weronika Prus i Pan Dawid Piórkowski oraz delegacja samorządu gminnego złożyli symboliczną wiązankę kwiatów i znicz. Część artystyczna odbyła się na Placu Mickiewicza w Pełczycach. Uroczystość rozpoczęła się obrzędem dożynkowym w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Pyrzyce.

Zespołu, który skupia  w swej działalności doświadczenia dwóch zespołów ludowych działających w Pyrzycach od 50 lat – powstał bowiem w wyniku połączenia zespołów: działającego  od  1967  r.  Zespołu  Pieśni  i  Tańca  „Ziemi Pyrzyckiej”  oraz  pracującego od roku  1981  Zespołu  Pieśni i Tańca „Małe Pyrzyce”. Członkowie zespołu, to już kolejne pokolenie Pyrzyczan wychowywane w poszanowaniu polskiej kultury ludowej.

Obecnie  Zespół  Pieśni  i  Tańca  Pyrzyce  działa  przy Pyrzyckim  Domu  Kultury  i  pracuje  w  grupach  tanecznych, w wieku od 4 lat. Na program zespołu składają się: tańce  narodowe –polonez,   mazur, krakowiak, oberek i kujawiak; wiązanki tańców z różnych regionów Polski, m.in.: lubelskiego, rzeszowskiego, kaszubskiego, łowickiego, tańce  górali ze Spisza; tańce innych narodów: mołdawski, rosyjski; obrzęd dożynkowy oraz pieśni i utwory z różnych stron Polski i świata.

Wszystkie tańce prezentowane są w autentycznych, barwnych i różnorodnych kostiumach ludowych pochodzących z danego regionu. Jako pierwszy w   Polsce   zespół   posiada  zrekonstruowane na postawie dawnych rycin i fotografii stroje dawnych mieszkańców Pyrzyc, w których prezentujemy tańce pomorskie z regionu Pyrzyc i Szczecina, zapisane w końcu XIX i początku XX wieku.  By nie przerywać „ludowej nuty” na scenie zaprezentowały się dzieci z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Pełczycach pod instruktarzem Pana Józefa Nowickiego jak również zespoły „SENIORITKI” oraz „NOVA BAND” . Gwiazdą disco-polo był zespół ŁOBUZY.

Po występach odbyły się prezentacje wieńców dożynkowych z miejscowości: Będargowo, Boguszyny, Chrapowo, Jarosławsko, Lubiana, Niesporowice, Trzęsacz oraz Nadarzyn. Komisja w składzie: Halina Olkiewicz-Fijałkowska – znawca kultury ludowej, artysta, plastyk, Joanna Suwińska- instruktor Zespołu Pieśni i Tańca Pyrzyce, oraz Krzysztof Kłosowicz - artysta, malarz, przyznała I miejsce dla miejscowości Trzęsacz, zaszczytne drugie miejsce sołectwu Będargowo, natomiast trzecie miejsce sołectwu Niesporowice. Nagrody finansowe ufundował samorząd gminny. Zwycięzców oraz wyróżnionych nagrodził Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Marek Sowiński, Gospodarz Dożynek Burmistrz Pełczyc Pan Mirosław Kluk oraz Starostowie Dożynek. Na zakończenie imprezy odbył się koncert zespołu WOLTER.

Podczas tegorocznych Dożynek odbyły się również Zawody Wędkarstwa Spławikowego o Puchar Burmistrza Pełczyc zorganizowane przez Koło PZW O/Pełczyce. Nie zabrakło stoisk gastronomicznych, handlowych, rękodzielniczych i promocyjno-organizacyjnych.