Dożynki 2020 | Fotorelacja

Dnia 6 września odbyły się Dożynki Gminne w Pełczycach. Święto Plonów rozpoczęło się mszą św. dziękczynną za tegoroczne plony w kościele parafialnym pw. Narodzenia NMP w Pełczycach. Mszę św. celebrowali proboszczowie z gminy Pełczyce ks. Paweł Półtorak, ks. Grzegorz Adamski oraz ks. wikariusz Paweł Kołodziejski.

Po mszy wszyscy uczestnicy przeszli korowodem dożynkowym pod Pomnik Niepodległości, gdzie starostowie dożynek Pani Wiesława Maciąg i Pan Jerzy Emilianowicz oraz delegacja samorządu gminnego złożyli symboliczną wiązankę kwiatów i znicz. Część artystyczna odbyła się na Placu Mickiewicza w Pełczycach. Uroczystość rozpoczęła się obrzędem dożynkowym w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Szczecinianie”.

Zespołu łączącego to co stare – bogactwo polskiej tradycji i młode – ludzi pełnych pasji i niespotykanej energii. Zespół oczarował wszystkich muzyką, tańcem oraz pięknymi ludowymi strojami z różnych zakątków Polski. W 2013 r. zespół za swoje zasługi i dokonania oraz promocję Miasta Szczecin otrzymał zaszczytny, dożywotni tytuł „Honorowego Ambasadora Szczecina”. Od 2018 r. ZPiT Szczecinianie stał się reprezentacyjnym zespołem ludowym Pomorza Zachodniego. Następnie odbyły się prezentacje wieńców dożynkowych z miejscowości: Będargowo, Boguszyn, Chrapowo, Jarosławsko, Lubiana, Niesporowice, Płotno, Trzęsacz oraz Nadarzyn.

Komisja w składzie: Halina Olkiewicz-Fijałkowska – znawca kultury ludowej, artysta, plastyk, Kazimierz Ott - prezes Stowarzyszenia Zespołu Pieśni i Tańca „Szczecinianie”, oraz Krzysztof Kłosowicz - artysta, malarz, Osobowość Roku 2019 powiatu myśliborskiego w dziedzinie KULTURA, przyznała I miejsce dla miejscowości Bedargowo, zaszczytne drugie miejsce sołectwu Trzęsacz, natomiast trzecie miejsce sołectwu Nadarzyn. Nagrody finansowe ufundował samorząd gminny.

Zwycięzców oraz wyróżnionych nagrodził Gospodarz Dożynek Burmistrz Pełczyc Pan Mirosław Kluk oraz Starostowie Dożynek. By nie przerywać „ludowej nuty” na scenie zaprezentowały się zespoły „SENIORITKI”, „NOVA BAND” z Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Pełczycach jak również solistki Marysia Sitasz oraz Iga Sobieraj. Gwiazdą wieczoru był zespół AFTER PARTY wykonujący muzykę z pogranicza gatunku disco polo, folku, muzyki biesiadnej, techno, muzyki klubowej i dance. Podczas Dożynek odbyły się również Zawody Wędkarstwa Spławikowego o Puchar Burmistrza Pełczyc zorganizowane przez Koło PZW O/Pełczyce. Nie zabrakło stoisk gastronomicznych, handlowych, rękodzielniczych i promocyjno-organizacyjnych.