Dożynki 2015 [FOTO]

Dnia 6 września w Pełczycach nad Jeziorem Panieńskim odbyły się Dożynki Gminne. Święto Plonów rozpoczęło się mszą św. dziękczynną za tegoroczne plony w kościele parafialnym pw. NNMP

w Pełczycach z udziałem delegacji wieńcowych oraz zaproszonych gości m.in.: Wicewojewody Województwa Zachodniopomorskiego Ryszarda Mićko, Starosty Choszczeńskiego Adama Andriaszkiewicza, Przewodniczącego Rady Powiatu w Choszcznie Stanisława Dychy, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Pełczycach Marka Szczepanika oraz gospodarza tegorocznych dożynek Mirosława Kluka Burmistrza Pełczyc. Mszę św. celebrowali proboszcz parafii w Pełczycach ks. Henryk Raźniewski, oraz ks. prałat Jan Kazieczko. Po mszy wszyscy uczestnicy przeszli korowodem dożynkowym pod figurę Jana Pawła II, gdzie starostowie dożynek Agata Sufleta-Skwara oraz Jan Pietrzak złożyli symboliczną wiązankę kwiatów i znicz. Następnie uczestnicy korowodu udali się nad J. Panieńskie, gdzie odbył się festyn dożynkowy.

Uroczystość rozpoczęła się przemówieniem Wicewojewody Województwa Zachodniopomorskiego, po którym tradycyjnie Królowa Jezior Pełczyckich rozniosła wraz z orszakiem chleb dożynkowy jako symbol tegorocznych plonów. Następnie zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie” oczarował wszystkich muzyką, tańcami oraz pięknymi ludowymi strojami z różnych zakątków Polski. By nie przerywać „ludowej nuty” jako następny na naszej scenie pojawił się, wszystkim dobrze znany zespół „Jutrzenka” z Przelewic. Po muzycznym widowisku odbyły się prezentacje wieńców dożynkowych z miejscowości: Sarnik, Lubiana, Trzęsacz, Przekolno, Jagów, Chrapowo, Nadarzyn, Będargowo, Jarosławsko. Komisja w składzie; P. Halina Olkiewicz-Fijałkowska – plastyk z Barlinka, P. Ewa Stolarska – przedstawiciel Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie Lider Pojezierza, P. Krzysztof Kamiński – instruktor zespołu Pieśni i Tańca „Szczecinianie” oraz P. Ewa Dębicka – członek zespołu cygańskiego Terno przyznała I miejsce dla sołectwa Chrapowo, zaszczytne drugie miejsce wsi Bedargowo, natomiast trzecie miejsce sołectwu Jagów. Nagrody i dyplomy wręczyli: Burmistrz Pełczyc Mirosław Kluk oraz starostowie dożynek Agata Sufleta-Skwara i Jan Pietrzak. O godz. 17.30 odbył się program rozrywkowy dla dzieci w wykonaniu aktorów Grupy T z Torunia. Następnie na scenie zaprezentował się zespół Pieśni i Tańca „Stobniczanie” z Choszczna oraz zespół folklorystyczny „Senioritki” działający przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Pełczycach.

Podczas tegorocznych dożynek nie zabrakło gwiazdy estrady. Na naszej dożynkowej scenie pojawił się Muzyczny Teatr Cygański „Terno” ze swoimi największymi przebojami, który mimo niesprzyjającej pogody porwał przybyłych gości do wspólnego tańca i śpiewu.

Podczas Dożynek odbyły się Zawody Wędkarstwa Spławikowego o Puchar Burmistrza Pełczyc. Uczestnicy mogli odwiedzić stoiska gastronomiczne, handlowe oraz z produktami lokalnymi, tradycyjnymi, rękodzielniczych i promocyjnymi.